NOVINKY

arr3Poď sa učiť lietaťPoď sa učiť lietať pozývame ťa do otvorených kurzov lietania, staň sa pilotom vetroňa , prípadne... arr3fotogaleriaPridané tlačivo na 2% z dani za rok 2015 - na uvodnej strane Lysec 2016 DOL 2014 stretmutie...

Aeroklub Martin
Letisko Tomčany
036 01 Martin
tel: 0905 247 038, 0917 277 647
napíšte nám
Bar - ubytovanie - +421 907 088 124
rezervácia ubytovania - letkaubytovna@gmail.com

Počasie v Martine
(informatívne)

Poistenie pilotov
.
Poistenie lietadiel

MARTIN

mesto Martin
a) Stručná hostória Martina
Prvá písomná zmienka o „ Villa Sancti Martini“ sa datuje do roku 1284. Sídlo získalo špeciálne mestské privilégiá v roku 1340. Stalo sa slobodným kráľovským mestom a sídlom župana. Mesto odolávalo mnohým vojenským nájazdom, epidémiám a požiarom. Napriek nepriaznivým okolnostiam sa stalo strediskom kultúry, školstva, amatérskeho divadla a olejkárov. Koncom 19. storočia sa stalo centrom obrody slovenského národného, kultúrneho a politického hnutia. Vyvinulo sa ako centrum slovenskej vedy, umenia, žurnalistiky, bankovníctva a vzdelávania, za čo si vyslúžilo pomenovanie „Mekka Slovenska“.
b) Vitajte v Martine
Martin – srdce Slovenska. V Martine bolo v 19. storočí prijaté Memorandum národa slovenského. Mesto v roku 1863 zastrešilo národnú inštitúciu, Maticu slovenskú, ako aj jedno z prvých slovenských gymnázií. Hoci boli nútené zastaviť svoju činnosť, niektoré inštitúcie fungovali ďalej, ako napr. Národný dom.
c) Základné informácie o meste Martin
Počet obyvateľov: (1999) – 60 121
Rozloha
intravilan: cca 1600 ha
extravilan: cca 6500 ha
Nadmorská výška
centrum mesta – 396 m
ostatné oblasti – 386 – 1476 m
Podnebie
priemerná teplota : 7 – 7,5°C
priemerné zrážky – 750 – 860 mm
Územno-správne začlenenie
Žilinský kraj, okres Martin
d) Geografická poloha:
Martin sa nachádza v severnej časti Turčianskej kotliny, v povodí rieky Turiec. Jeho územie sa rozprestiera na východných svahoch Malej Fatry. Turiec je križovatkou cestnej a železničnej dopravy s celoštátnym a medzinárodným významom. Cestná a železničná infraštruktúra spája východnú so západnou a severnú časť krajiny s južnou.
e) Kultúra a šport
Historické centrum mesta so zaujímavými prvkami secesnej architektúry zo začiatku 20. storočia je ohraničené z juhu najstaršou budovou Martina, architektonicky významným goticko – románskym katolíckym kostolom, ktorý bol postavený ešte pred rokom 1284. Na severnom okraji historického centra sa nachádza Memorandové námestie, evanjelický kostol a pamätný reliéf. Viacero budov si zasluhuje našu pozornosť, najmä tie, ktoré pripomínajú národnú históriu a velikánov Slovenska: tri budovy Matice slovenskej, mnoho historicky významných inštitúcií, miesta narodenia či pôsobenia predstaviteľov národnej kultúry. Prvá budova matice slovenskej bola postavená vďaka dobrovoľnej zbierke slovenského ľudu a dnes slúži ako Slovenské literárne múzeum. Tretia budova matice slovenskej je architektonicky pozoruhodná a v súčasnosti je sídlom Slovenskej národnej knižnice. Prechádzky po pešej zóne v centre mesta a návštevy neďalekých pamiatok ponúkajú neobyčajný kultúrny zážitok a umožňujú dotknúť sa miest, z ktorých sa s ťažkosťami a bolesťou zrodilo dnešné Slovensko. Tento zážitok z priameho kontaktu s historickými budovami môžete zosilniť návštevou martinských múzeí s bohatými zbierkami z oblasti etnografie, prírodných vied a umenia. Obzvlášť Múzeum slovenskej dediny, umiestnené v prírode, má jedinečnú atmosféru tradičného, avšak nie jednoduchého života našich predkov. Po krátkom rozjímaní na Národnom cintoríne, medzi vznešenými predstaviteľmi slovenskej histórie, môžete zavŕšiť svoj deň v Divadle SNP, ktoré tvorí vrchol slovenskej divadelnej tvorby. V letnej sezóne Martin ponúka tri kvalitné vyhrievané kúpaliská a v neďalekých Turčianskych Tepliciach sú termálne kúpele. Doliny Veľkej a Malej Fatry sú turisticky obľúbené a celý turčiansky región ponúka mnoho príležitostí na cykloturistiku.

NGU5OGIzOD